Vi er nødt til at re-tænke og finde en anden vej!

Vi er nødt til at re-tænke og finde en anden vej!

Læserbrev

Af Inge Messerschmidt
gruppeformand og spidskandidat Dansk Folkeparti (O)

Når borgere føler sig tvunget til at ringe til en politiker, er det ofte et tegn på dyb frustration og afmagt. Den oplevelse står stadig klart for mig, når ældre borgere grædende fortæller om deres magtesløshed over revisitationen af den praktiske hjælp – i dette tilfælde robotstøvsugere.

Velfærdsteknologi kan lyde som en moderne og effektiv løsning. Robotstøvsugere præsenteres som et redskab, der kan frigøre tid og ressourcer. Men når 80% af de visiterede borgere pludselig kan få frataget deres traditionelle rengøringshjælp til fordel for en robot, må vi spørge os selv: Hvor kommer denne procentsats fra? Er det et udtryk for en individuel vurdering, eller er det et fastsat mål, der primært tjener kommunens økonomi frem for borgernes behov?

Vi bør lære af andre kommuners tilgang. I Gentofte Kommune har man eksempelvis indført et pilotprojekt, hvor robotstøvsugere testes hos 20 udvalgte borgere. Her vurderes det individuelt, hvem der med fordel kan bruge en robot, og hvor der fortsat er behov for personlig rengøringshjælp. En sådan metode sikrer, at teknologien anvendes ansvarligt og hensigtsmæssigt uden at gå på kompromis med borgernes livskvalitet.

Vi bør ligeledes forholde os til den undersøgelse Forbrugerrådet TÆNK har udarbejdet. At robotstøvsugeren ikke kan erstatte en almindelig støvsuger fuldstændigt, da den ikke er lige så effektiv til dybdegående rengøring. Derudover kræver den løbende vedligeholdelse, som kan være en udfordring.

Hvis vi virkelig vil tage borgerne alvorligt, bør vi sikre, at beslutninger om velfærdsteknologi baseres på individuelle behov og grundige evalueringer – ikke rigide besparelsesmål.

Det er vores ansvar at sætte mennesket først.

Andre artikler fra denne uge

Hjem til mormor


Af journalist Tomas Skov KIRKE HYLLINGE: Zuzanne Nielsen åbnede Mormors Smørrebrød og Grill ved Rema 1000 i Kirke Hyllinge mandag

Læs mere »

Foredrag og fisketur


JÆGERSPRIS: Vil du gerne lære at fiske efter havørred? Rejsestalden har lavet et samarbejde med lystfisker Keld Juul Michaelsen med

Læs mere »