Spis og dans sammen i Jægerspris

Spis og dans sammen i Jægerspris
I Ældre Sagens lokalafdeling i Jægerspris afholdes ”Spis Sammen” i Kignæshallen fredag 25. april kl. 18.00.

JÆGERSPRIS: I uge 17 holder Ældre Sagens lokalafdelinger ”Danmark spiser sammen” sammen med Folkebevægelsen mod ensomhed.

Med store og små spisearrangementer over hele landet ønsker Ældre Sagen at gøre det lettere at møde nye mennesker og invitere til samvær og fællesskab. Målet er at komme ud i enhver krog af Danmark – på tværs af generationer og kulturer.

Danmark spiser sammen strækker sig over hele året med to nedslag i uge 17 og uge 45.

Kernen er, at måltider og fællesspisning skaber fællesskaber, som bringer mennesker sammen, der ikke normalt mødes. Målet er også, at vi alle skal blive bedre til at invitere andre indenfor – men også til selv at sige ja tak til invitationer til at deltage i nye fællesskaber.

I Ældre Sagens lokalafdeling i Jægerspris afholdes ”Spis Sammen” i Kignæshallen fredag 25. april kl. 18.00. Der bliver serveret en 3-retters menu.

Efter middagen spiller Butterflies op til dans. I pausen er der kaffe og kage.

Tilmelding og billet kan bestilles hos Jane Niemi Petersen på tlf. 6085 1999.

Andre artikler fra denne uge

Gymnaster på avisruten


Af journalist Tomas Skov JÆGERSPRIS: En af Jægerspris Gymnastikforenings store stoltheder er opvisningsholdet Gym Hunters, der senest blev udtaget til

Læs mere »