Nyttehaver til ukrainere

Nyttehaver til ukrainere

FERSLEV: I foråret 2022 blev Ferslev gamle skole stillet til rådighed for cirka 40 ukrainske flygtninge.

Det fik straks Helle Bjarnum fra Skibby til at yde en stor frivillig indsats for, at de skulle føle sig velkomne. Hun sørgede for indsamlinger af tøj, legetøj, mobiltelefoner og udflugter i lokalområdet.

I foråret 2023 spurgte Helle Bjarnum ukrainerne, om de kunne være interesserede i nyttehaver, og den lokale landmand Erik Olsen – der havde jord helt ned til skolen – tilbød at udlåne en 400 kvm grund, fortæller Arnth Ravn.

– Bjergmark Skibby sørgede for spader, river og hakkejern til formålet,og kommunen etablerede en udvendig vandhane. Frederikssund Rotary donerede 3.000 kroner til etablering af et vandingssystem og til planter.

Projektet har virkelig bårt frugt – og bær.

Syv famiier har været aktive og flittige og har kunnet hente egne grøntsager i nyttehaven.

Andre artikler fra denne uge

Hjem til mormor


Af journalist Tomas Skov KIRKE HYLLINGE: Zuzanne Nielsen åbnede Mormors Smørrebrød og Grill ved Rema 1000 i Kirke Hyllinge mandag

Læs mere »

Foredrag og fisketur


JÆGERSPRIS: Vil du gerne lære at fiske efter havørred? Rejsestalden har lavet et samarbejde med lystfisker Keld Juul Michaelsen med

Læs mere »