Nærmest lykkelig på JAS

Nærmest lykkelig på JAS
Livsnyderen Frank og den jurastuderende Evelyn er modsætningerne, der mødes i forestillingen ”Nærmest lykkelig” på Jægerspris Amatør Scene.

JÆGERSPRIS: På Jægerspris Amatør Scene (JAS) går tæppet snart for forestillingen ”Nærmest lykkelig”. Den bruger kendte sange fra Århus-musikere til at fortælle en historie om kærlighedens mange veje.

I hovedrollerne som Frank og Evelyn ses Kasper Lindegaard og Cecilie Tholander. De er modsætningerne, der mødes, da Frank flytter ind i den bygning, hvor Evelyn bor. Han er musiker uden de store planer med livet, mens Evelyn er i gang med jurastudiet og har øjnene stift rettet mod karrieren.

De mødes og skilles. Mødes de måske igen?

I samme bygning finder vi kæresteparret Christine og Simone og sølvbryllupsparret hr. og fru Danmark. Til sammen giver de et billede af, hvor forskelligt kærligheden kan opstå og udvikle sig. Og hvordan man kan ende med at blive ”nærmest lykkelig” sammen.

Musikken kommer fra Århus-bands som blandt andre TV-2 og Gnags samt Thomas Helmig og Lis Sørensen. Den spilles af en nydannet trio med keyboard, guitar og bas, der akkompagnerer skuespillerne.

Der er premiere i JAS fredag 7. marts kl. 20. Derefter spilles to forestillinger 8.-9. og tre forestillinger 14.-16. marts. Billetter kan købes på jas-teater.dk.

Andre artikler fra denne uge

Hjem til mormor


Af journalist Tomas Skov KIRKE HYLLINGE: Zuzanne Nielsen åbnede Mormors Smørrebrød og Grill ved Rema 1000 i Kirke Hyllinge mandag

Læs mere »

Foredrag og fisketur


JÆGERSPRIS: Vil du gerne lære at fiske efter havørred? Rejsestalden har lavet et samarbejde med lystfisker Keld Juul Michaelsen med

Læs mere »