Mere om robotstøvsugeren

Mere om robotstøvsugeren

Læserbrev

Af Inge Messerschmidt
gruppeformand og spidskandidat Dansk Folkeparti (O)

Efter mit tidligere debatindlæg om indførelse af robotstøvsugeren er jeg blevet kontaktet af flere borgere. De føler sig kørt fuldstændig over af kommunen og græder af frustration, når de fortæller om deres oplevelser med visitationen.

Jeg bliver mere og mere rystet, specielt når borgernes fortællinger er ret enslydende.

Noget stemmer ikke overens med udviklingsplanen for “Fremtidens visitation” som vi får en orientering om på kommende udvalgsmøde. Her står bl.a. om udviklingsplanens vigtige fokusområder og mål: “ Mål 2. Borgerne oplever sig hørt, anerkendt og lyttet til…

Og jeg stiller mig selv det spørgsmål. om vi måske skulle genoverveje indsatsen.

Har vi sat niveauet for højt? Er det det hele værd? Noget er der ihvertfald gået galt, fra vi blev præsenteret for forslaget i budgetprocessen og til nu.

Ligeledes når jeg læser den analyse af robotstøvsugeren, som Forbrugerrådet TÆNK har udarbejdet tilbage i september måned 2024. Her er der listet fordele og ulemper op over for hinanden. Og ulemperne er der flest af. Konklusionen på undersøgelsen er tydelig. Både mht støvsugning og gulvvask.

Den kan ikke suge snavs op.

Den kan ikke vaske pletter af.

Den egner sig ikke til grundig rengøring.

Den kan ikke erstatte den almindelige støvsuger.

Ydermere fortæller borgere grædefærdigt, at når de klager over en revisitation, der medfører den nye ordning, og deres klage overgår til Ankestyrelsen, så stopper den oprindeligt tildelte praktiske hjælp (støvsugning og gulvvask) uanset hvor lang tid siden det er, ordningen er visiteret.

En borger blev tilbage i 1997 visiteret til praktisk hjælp grundet bl.a. støvallergi. Borger er nu revisiteret til robotstøvsuger men klager over afgørelsen. Mens Ankestyrelsen behandler klagen, ophører hjælpen. Der kan gå op til 8 uger eller mere.

Hvad er det for noget? Hvor er det uværdigt, at vi presser borgerne på denne måde. Var det virkelig det, vi besluttede?

Det var ikke det, jeg fik at vide, da jeg stillede uddybende spørgsmål.

Jeg håber, vi snarest muligt får mulighed for at drøfte ordningen i udvalget.

Jeg synes, det er kørt helt af sporet

Andre artikler fra denne uge

More Here – af Sarah McNulty


Rejsestalden præsenterer en rejse gennem perspektiv, bevægelse og visuel opfattelse. JÆGERSPRIS: Rejsestalden præsenterer en ny, stedsspecifik udstilling af den amerikanske

Læs mere »

Frit løb i foråret


Hjerteforeningen Jægerspris Motionsklub inviterer til det 29. Grevinde Dannerløb søndag 6. april 2025 kl. 10.45. JÆGERSPRIS: Det er med stor

Læs mere »