På alle socialdemokraternes vegne,
Tina Tving Stauning Gruppeformand Frederikssund Byråd
Dejligt at Rejsestalden igen åbner efter lukkede Corona-dage. Huset er et værdfuldt kultursted og samlingspunkt lige midt i Jægerspris, både for lokale og mange gæster og turister.
Særligt i år vil endnu flere holde ferie og drage rundt i Danmark.
Derfor finder Socialdemokraterne det også trist, hvis dørene ikke er åbne hele juli måned i Rejsestalden med turistinformation, toiletter og de skiftende udstillinger.
Socialdemokratiet fremsætter derfor et forslag i byrådet om en bevilling på 25.000 kroner til formålet.
Tidligere har Frederikssund Erhverv og deres turismeindsats dækket økonomien bag juli måneds åbning, men det lykkedes ikke at få igennem bestyrelsen i år.
Ej heller var det muligt at få et byrådsflertal til at reservere 25.000 kr. ud af den halve million store ekstrapulje til turismeindsats, som blev vedtaget på byrådsmødet i maj.
Men alle gode gange tre.
Nu fremsætter vi så forslaget igen som et selvstændigt punkt på byrådets dagsorden om åben Rejsestald her i sommer.
er må kunne skabes et flertal i disse Corona-tider, hvor mange ønsker at støtte både det lokale, turismen og kulturen.
Her bliver under alle omstændigheder en ny mulighed.