En mandelgaveleg

En mandelgaveleg

SKIBBY: I uge 51 tilbyder Meny i Skibby sammen med UNICEF muligheden for at bringe en mandelgave med til juleaften, som ikke er den marcipangris, man alligevel ikke kan spise eller den figur, man ikke har brug for. 

I stedet indeholder mandelgaven noget som tusindvis af nødstedte børn  har inderligt brug for her i vinterkulden, så som mad, varme tæpper og vintertøj. Men gaven indeholder også noget andet; en underholdende magt. Som dog kun gælder én aften.

Jagten på mandelen
Der sker noget med julefreden rundt om i de danske familier kort tid efter at andestegen og de brunede kartofter er fordøjet: Den næste halve times tid er det alles kamp mod alle i jagten på den lille aflange nød, der kan få det værste og sjoveste frem i os alle. 

Nu kan man sætte lidt ekstra omtanke bag. Fra midten af uge 51 åbnes for salget af en lille blå boks; årets mandelgave fra UNICEF,.

Vinderen af mandelgaven får – udover en kæmpe varm tanke fra UNICEF for at donere 150 kroner til udsatte børn – en blå sløjfe og titlen som ”Aftenens Konge”. Den titel giver vinderen ret til at bestemme over de andre, resten af aftenen. 

Måske skal ham til venstre tage opvasken, måske skal hende overfor mime en julesang eller måske skal der ændres lidt på rækkefølgen, gaverne uddeles i. Det er fuldstændig op til vinderen.

Væk med mobiltelefonerne
Legen er ikke taget ud af det blå, men bygger på en fransk tradition fra 1500-tallet, hvor man gemte en bønne i kagen på helligtrekongersdag. Den, der fik bønnen, blev konge for en aften og fik sammen med titlen en række privilegier. 

– Jeg har det godt med, at årets mandelgave her hos os ikke er en ting, men en donation til dem, der virkelig trænger. Samtidig med at det er en sjov lille gimmick – som jeg i hvert fald glæder mig til at teste hjemme hos os juleaften, fortæller købmand Poul Cullura. 

– Hvis jeg får mandelgaven og den blå sløjfe vil jeg helt klart bestemme, at mobiltelefonerne lægges væk juleaften. Og at jeg selvfølgelig får den første gave under træet, smiler købmanden.

Andre artikler fra denne uge